ТИП НА ДЕНОТ (29.03.2024, 21:00) ЛИЛ – ЛЕНС

Тип на денот
Тип на денот

После репрезентативната пауза се враќа лигашкиот фудбал, а ние денес за вас ќе го анализираме дуелот од Лига 1 помеѓу Лил и Ленс.

Лил брка излез во Лига шампиони

Лил во последните години има одличен стакутин и е на врвот на францускиот фудбал, а пред три години успеа да им ја земе титулата пред ѕвездениот тим на ПСЖ. Јасно е дека Лил нема тим да се бори за титулата, но главна цел е пласман во Лигата на шампиони. Моментално се наоѓа на четвртото место и заостанува само три бода од Топ 3, па до крајот го чека грчевита борба. Ова е дерби дуел против директен конкурет, па може да се покаже како клучен дуел оваа сезона. Со евентуална победа Лил ќе се доближи до целта, а домашниот терен секако ќе биде предност. Моментално не се наоѓа во добра форма и има само една победа на последните четири меча, па ќе мора што поскоро да се врати на победите.

Ленс повеќе не е изненадување

Ленс минатата сезона беше големо изненадување во Лига 1 и успеа да обезбеди пласман во Лигата на шампиони, каде се престави добро и не се посрамоти. Оваа сезона повеќе не е изненадување и повторно се бори за место во Топ 3. Моментално се наоѓа на 6-то место на табелата, но има само еден бод помалку од Лил, па ова е директен дуел кој ќе влиае многу за остатокот на сезоната. Со позитивен резултат на овој меч Ленс значително ќе ги зголеми шансите, но јасно е дека до крај ќе биде неизвесно бидејќи многу тимови се борат за место во Лигата на шампиони и сите се скоро со подеднакви шанси. Ова по традиција е тешко гостување за Ленс, кој има само една победа на последните пет меѓусебни дуели со Лил.

Очекување

Очекуваме вистинско дерби и неизвесен дуел кој ќе го одлучуваат мали детали, а треба да се напомене дека овие два тима најчесто играат дуели без победник.

ТИП:

Лил – Ленс – ГГ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*