ТИП НА ДЕНОТ (27.03.2024, 19:00)ШЕМИ ЛАЈПЦИГ – ЕНЕРЏИ КОТБУС

Тип на денот
Тип на денот

Денес има мала понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од германската регионална лига помеѓу Шеми Лајпциг и Енерџи Котбус.

За Шеми овој меч нема резултатско значење

Еден од најмладите германски клубови сигурно ќе остане во Регионалната лига и следната сезона. Пред овој заостанат меч од 12-то коло има 32 бода и не може да го загрози својот четвртолигашки статус бидејќи од лигата испаѓа само последно пласираната екипа. Тимот од Лајпциг ја прекина низата од три порази по ред минатото коло кога на свој терен убедливо ја победи Ханза. До крајот на сезоната останаа само осум натпревари, па Шеми Лајпциг ќе игра растеретено бидејќи ја оствари целта. Иако овој меч за нив нема резултатско значење, сепак Шеми на домашен терен игра одлично оваа сезона и нема да се предаде лесно.

Котбус нема право на кикс

Котбус моментално се наоѓа на третото место и заостанува четири бода зад лидерот. Со победа на овој заостанат натпревар Енерџи Котбус ќе може да се доближи само до бод и така да остане во трка за првото место. Со оглед на фактот дека во трета лига се пласира само првиот тим Котбус нема право на кикс и се наоѓа пред императив победа. Не така одамна овој клуб играше во Бундеслигата, а сега веќе неколку години се мачи да се искачи во погорните лиги. Оваа сезона секако целта е да се пласира во повисок ранг и има реални шанси за тоа. Тимот се наоѓа во одлична форма и на последните пет меча запиша четири победи и едно реми.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на гостите на кои бодовите им се повеќе значањи, па веруваме дека ќе победи на овој меч.

ТИП:

Шеми Лајпциг – Енерџи Котбус – 2 @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*