ТИП НА ДЕНОТ (22.03.2024, 20:45) ХОЛАНДИЈА – ШКОТСКА

Тип на денот
Тип на денот

Денес ширум Европа се играат пријателски репрезентации како последна проба пред Европското првенство, а ние ќе го анализираме дуелот помеѓу Холандија и Шкотска.

Холандија фаворит на овој меч

Холандија благодарение на двете минимални победи во финишот на квалификациите успеа да стигне до второто место во групата и да обезбеди пласман на Европско првество. За волја на вистината Фрација беше голем фаворит во групата, па второто место беше очекувано за „лалињата“. Ждребот сакаше да биде со „триколорите“ во група и на Европското првенство,  а ова ќе биде генерална проба. На овој меч се фаворити и се пред императив победа иако натпреварот нема резултатско значење. Сепак, победата е прекупотребна за подигање на самодовербата пред ЕП, која и така е на високо ниво со оглед на фактот што репрезентацијата е во мини серија на победи.

Шкотска во очајна форма

Шкотска се наоѓа во катастрофална форма и на последните пет меча запиша три порази и две ремја. Сега закажаа контролен натпревар со голем фаворит, па тешко дека ќе успеат да им се вратат на победите. Меѓутоа, она што е најважно Шкотска ја оствари целта и се пласира на Европско првенство, второ по ред. На минатото ЕП се пласира преку Лигата на нации, а овој пат тоа го направија преку квалификациите и завршија на второто место во групата позади Шпанија. Јасно е дека Шкотска нема големи амбиции на ЕП и голем успех е и самото учество, но сигурно нема лесно да се предаде, па вакви дуели се многу важни за селекторот да испроба разни формации и да го пронајде идеалниот тим за континенталниот собир.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на домаќинот, па очекуваме победа на Холандија изразена со повеќе голови, па веруваме дека ќе биде ефикасен меч.

ТИП:

Холандија – Шкотска – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*