ТИП НА ДЕНОТ (21.03.2024, 20:45) БОСНА и ХЕРЦЕГОВИНА – УКРАИНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување бидејќи почнуваат репрезентативните термини, а ние ќе го анализираме дуелот од квалификациите за ЕП помеѓу Босна Херцеговина и Украина.

Босанците не се во добра форма

Босна лошо ги одигра квалификациите за Европското првенство и заврши на петото место во групата, но сепак успеа да обезбеди пласма во полуфиналниот бараж. Тимот е во многу лоша форма и на последните три меча запиша три порази, па поради тоа е и аутсајдер во овој двомеч. Единствена предност за овој меч секако ќе биде домашниот терен, па Босна ќе се обиде да го искористи тоа и да обезбеди позитивен резултат пред реваншот. Тешко дека ќе успее во тоа бидејќи на гости им доаѓа поквалитетна репрезентација која е во подобра форма. Сепак, домаќините нема да се откажат, а најсилен адут секако ќе биде Един Џеко, кој оваа сезона игра во одлична форма.

Украина за малку не обезбеди директен пласман на ЕП

Украинската репрезентација е во нагорна линија веќе подолго време и за малку не обезбеди директен пласма на ЕП. Заврши на третото место во група со два големи фаворити како Англија и Италија и покажа дека е репрезентација за респект. Сега ќе мора преку бараж да брка билет за Германија, а во полуфиналето има противник по мерка. Украина е моментално многу подобра репрезентација од БиХ и е во подобра форма, па е голем фаворит на овој двомеч. Целта секако ќе биде да се обезбеди позитивен резултат на првиот меч, па во реваншот да се обезбеди пласман во следната фаза. Поради ситуацијата Украина домашните натпревари ги игра на неутрален терен, но тоа не се покажа како хендикеп во изминатите натпревари.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на гостите, па очекуваме Украина да го добие двомечот, но двете репрезентации сигурно ќе бидат претпазливи во првиот меч, па очекуме малку голови.

ТИП:

БиХ – Украина – 0-2 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*