ТИП НА ДЕНОТ (14.03.2024, 21:00) БРАЈТОН – РОМА

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот ќе бидат натпреварите во Лига Европа, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Брајтон и Рома.

Брајтон ги исполни очекувањата во Европа

Брајтон минатата сезона беше најголемо изненадување во Премиер лигата и избори пласман во Европа Лигата. Тимот на Де Зерби не разочара во ова европско натпреварувања и покажа супериорност во групната фаза. Меѓутоа, се чини дека лимитот на овој тим е сепак до тука бидејќи Брајтон нема тим да се бори на два фронта. Во Рим го одигра еден од најлошите натпревари сезоава, загуби со 4:0, па сега ќе им биде потребно „чудо“. Брајтон нема лесно да се предаде, но се наоѓа во лоша форма и тешко дека ќе успее да ја надополни негативата од првиот меч. Во секој случај сите во клубот треба да бидат задоволни од првата сезона на овој тим во Европа, а останува да видиме дали Брајтон се уште не го кажел последниот збор.

Рома треба да одработи рутински

Рома многу лошо ја отвори сезоната и после првите неколку кола беше јасно дека „волчицата“ нема да се замеша во трката за Скудетото. Цената за слабите резултати ја плати Жозе Мурињо, кој доби отказ па на негово место седна легендата Де Роси. Тоа донесе позитивни промени и Рома заигра многу подобро и помотивирано со новиот тренер. Во Лига Европа заврши на второто место во групата па поради тоа играше плеј-оф со Феенорд. Во првиот меч со Брајтон „вочицата“ покажа дека се наоѓа во одлична форма и победи со 4:0, па овој меч за нив треба да биде формалност. Иако отпатуваа без Лукаку Рома е фаворит за пласман во следната фаза.

Очекување

Дуел на два тима кои играат отворен фудбал, а резултатот од првит меч не дозволува калкулации, па очекуваме отворен меч со многу голови.

ТИП:

Брајтон – Рома – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*