ТИП НА ДЕНОТ (09.03.2024, 18:30) АРСЕНАЛ – БРЕНТФОРД

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Арсенал и Брентфорд.

Голема шанса за Арсенал

Арсенал се наоѓа во исклучително добра форма и се наоѓа во серија од седум победи по ред, па со тоа сигурно ја потврди кандидатурата за титула оваа сезона. „Топџиите“ до крај ќе се борат за долгоочекуваната титула, но тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи конкуренцијата е голема. Со победа на овој меч Арсенал ќе направи чекор напред, а со оглед на противникот. нема право на кикс и се наоѓа пред императив победа. Со оглед на фактот дека во ова коло двата најголеми конкуренти на Арсенал играат меѓу себе, ова ќе биде голема шанса за Арсенал да направи исчекот. Тимот на Артета игра феноменално, нападот е исклучително расположен , а одбраната е стабилна. Домашниот терен и атмосферата ќе бидат ветер во грб, па очекуваме лесна победа.

Брентфорд со голем пад на формата

Брентфорд одлично ја отвори сезоната и на почетокот дури изненади со неколку одлични резултати против фаворитите. Овој тим важи за домашен тим и најголем број на бодовите ги освојува пред своите фанови, а на гости не остварува баш добри резултати. Меѓутоа, во последно време се наоѓа во голем пад на формата, па на последните четири меча запиша три порази и освои само еден бод. Тоа резултираше со пад на табелата, па сега Брентфорд е многу блиску до опасната зона. Тоа е и главната цел на овој тим сезонава, да обезбеди опстанок во елитата, а за тоа ќе мора што поскоро да ја поправи формата. Ова по традиција е тешко гостување за нив, па иако нема лесно да се предадат, тешко ќе дојдат до бодови.

Очекување

Квалитетот и формата се на страна на Арсенал и очекуваме лесна победа на „топџиите“ изразена со повеќе голови разлика.

ТИП:

Арсенал – Брентфорд – 4+ @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*