ТИП НА ДЕНОТ (04.03.2024, 21:00) ШЕФИЛД ЈУНАЈТЕД – АРСЕНАЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализитаме дуелот од Премиер лигата помеѓу Шефилд Јунајтед и Арсенал.

Шефилд со една нога во втора лига

Шефилд оваа сезона се врати во елитата и главната цел на овој тим е да избори опстанок. Меѓутоа, овој тим тешко ќе ја оствари целта, бидејќи не донесе адекватни засилувања, па очигледно дека нема тим за да се бори во Премиер лигата. Шефилд е на последното место на табелата и има само три победи од почетокот на сезоната. Моментално се наоѓа во лоша форма, а на гости им доаѓа еден од најсилите тимови во лигата. Поради тоа тешко е да се поверува дека ќе успее да остане непоразен, иако сигурно нема лесно да се предадат.

Арсенал во извинредна форма

Арсенал се наоша во исклучително добра форма и се наоѓа во серија од шест победи по ред, па со тоа сигурно ја потврди кандидатурата за титула оваа сезона. „Топџиите“ до крај ќе се борат за долгоочекуваната титула, но тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи конкуренцијата е голема. Со победа на овој меч Арсенал ќе се врати на второто место на табелата со само два бода помалку од лидерот. Поради тоа нема право на кикс и се наоѓа пред императив победа. Со оглед на фактот дека игра со најслабиот тим во лигата очекуваме без поголеми проблеми да ги освои трите бода.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на гостинот, кој е голем фаворит на овој меч, па очекуваме победа изразена со повеќе голови.

ТИП:

Шефилд Јунајтед – Арсенал – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*