ТИП НА ДЕНОТ (03.03.2024, 20:45) НАПОЛИ – ЈУВЕНТУС

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде дербито од Серија А помеѓу Наполи и Јувентус.

Наполи најголемо разочарување сезонава

Актуелниот шампион на Италија буквално не личи на себе оваа сезона и игра под сите очекувања. Италија не памети полоши резултати на еден актуелен шампион и Наполи моменатлно се наоѓа на средина на табелата. Во октомври беше направена тренерска смена после лошиот старт на сезоната, но со доаѓањето на Мацари резултатите само станаа полоши. Сега пристигна нов тренер, но тешко дека нешто ќе може да се спаси од оваа сезона.  Наполи сепак не е далеку од местата кои водат во Европа, па до крајот на сезоната ќе има за цел да обезбеди пласман во Лига Европа. Ситуацијата со повредени фудбалери се поправи, па сега тренерот на располагање го има буквално целиот тим. На гости им доаѓа најголемиот ривал, па мотивот ќе биде на највисоко ниво, но формата на тимот не е најдобра, па Наполи на последните четири меча запиша само една победа.

Јувентус ќе го брани второто место

Јувентус и покрај сите проблеми кои ги имаше оваа сезона игра одлично и моментално се наоѓа на второто место на табелата. Серијата на победи му дадоа на тимот голема самодоверба и е неиграњето во Европа сигурно ќе биде голема предност за тимот оваа сезона. Меѓутоа, Јувентус во последните пет кола запиша само една победа и дефинитивно отпадна од траката за титулата, па сега главна цел ќе биде да го зачува второто место. Тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи Милан му „дише во врат“, па „бјанконерите“ сигурно не смеат многу да губат бодови. Ова по традиција е тешко гостување за Јувентус, па и реми би бил добар резултат во моментов. Јувентус се пласира во полуфиналето од Купот и секако дека тоа ќе биде главна цел и можност да се заврши сезоната со трофеј.

Очекување

Дуелите на овие два тима се секогаш неизведни и непредвидливи, но често се богати со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Наполи – Јувентус – 3+ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*