ТИП НА ДЕНОТ (23.02.2024, 20:45) БОЛОЊА – ВЕРОНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Болоња и Верона.

Болоња најпријатно изненадување сезонава

Болоња е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона во Серија А и моментално се наоѓа на делба на четвртото на табелата.Тиаго Мота одлично го води тимот и сите во клубот се задоволни од резултатите оваа сезона. Поради тоа апетитите сигурно пораснаа од почетокот на сезоната, а интересно е дека Болоња игра најдобро против фаворитите. Му „откина“ бодови на Интер, Јувентус, Наполи, а минатото коло славеше на гостувањето кај Лацио. Самодовербата во тимот е голема и се наоѓа во исклучително добра форма , па на последните пет меча запиша четири победи и едно реми. Болоња особено добро игра на домашен терен, па е голем фаворит на овој меч.

Верона во тешка ситуација

Верона минатата сезона успеа да се спаси од оспаѓање дури после играње на бараж меч, па јасно беше дека и оваа сезона ќе се бори за опстанок. Меѓутоа, како што започна сезоната Верона играше многу добро, над очекувањата, па впечатокот беше дека оваа сезона многу полесно ќе ја оствари целта. Како што поминува сезоната, така формата на Верона паѓа и моментално се наоѓа во зоната за испаѓање, па ја чека грчевита борба за опстанок. Тимот е во лоша форма и на последните пет меча освои само три бода. Ова е по традиција тешко гостување за нив, а особено оваа сезона кога Болоња е неприкосновена на домашен терен. Верона нема лесно да се предаде и ќе се обиде да освои барем еден бод, па сигурно ќе биде дефанзиво ориентирана и ќе се заканува преку контранапади.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на домаќинот, па веруваме дека Болоња без поголеми проблеми ќе ги освои трите бода.

ТИП:

Болоња – Верона – 1 @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*