ТИП НА ДЕНОТ (22.02.2024, 21:00) РОМА – ФЕЕНОРД

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот ќе бидат секако натпреварите од Лига Европа, а најинтересниот се игра помеѓу Рома и Феенорд.

Рома игра се подобро

Рома многу лошо ја отвори сезоната и после првите неколку кола беше јасно дека „волчицата“ нема да се замеша во трката за Скудетото. Потоа следуваше период во кој тимот заигра подобро и почна да остварува добри резултати, но Рома има голем проблем со повреди во текот на целата сезона. Цената за слабите резултати ја плати Жозе Мурињо, кој доби отказ па на негово место седна легендата Де Роси. Тоа донесе позитивни промени и Рома заигра многу подобро и помотивирано со новиот тренер. Во Лига Европа заврши на второто место во групата па поради тоа игра плеј-оф. Во првиот меч против Феенорд покажа дека сака да оди што подалеку во ова натпреварување.

Феенорд немаше среќа во ждребот

Феенорд во Лигата на шампиони оваа сезона играше солидно, но и очекувано според квалитетот заврши на третото место на табелата. Играњето на два фронта си го зеде данокот, па Феенорд заостанува цели десет бода зад лидерот во домашното првенство. Меѓутоа, тимот не се предава ќе се бори за титулата, но исто така и да го зачува второто место кое води во квалификациите од ЛШ. Нема среќа во ждребот и го доби еден од најсилните противници, па во првиот меч одигра 1:1 пред своите гледачи. Феенорд е тим кој игра отворен фудбал за гол повеќе од противникот, па сигурно нема да се предаде и ќе оди на победа на „Олимпико“.

Очекување

Дуел на два тима кои играат отворен фудбал, па тоа е предуслов за возбудлив и ефикасен меч, а ние веруваме дека ќе има голови на двете страни.

ТИП:

Рома – Феенорд – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*