ТИП НА ДЕНОТ (20.02.2024, 21:00) ИНТЕР – АТЛЕТИКО МАДРИД

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот секако ќе бидат натпреварите од нокаут фазата во Лигата на шампиони, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Интер и Атлетико Мадрид.

Интер без лимити оваа сезона

Интер игра фантастична сезона каква што не се надеваа ниту најголемите фанови на „нероаѕурите“. Во Серија А е неприкосновен лидер и се наоѓа многу блиску до освојување на Скудетото, а во Лигата на шампиони без поголеми проблеми ја мина групната фаза. На крајот тимот на Симеоне заврши во второто место во групата, но со ист број бодови како Сосиедад. Тоа му донесе многу силен противник на тимот веќе во осминафиналето, бидејќи Атлетико по стилот воопшто не им одговара на „нероаѕурите“. Помалку импресивно звучи податокот дека Интер на последните 12 меча имаат 11 победи и само едно реми. Тоа на тимот му дава голема самодоверба и оваа сезона амбициите се највисоки. Домашниот терен сигурно ќе биде предност и Интер сака да создаде предност пред реваншот.

Атлетико знае како да игра на резултат

За разлика од минатата сезона Атлетико оваа сезона игра многу подобро, но во Шпанија заостанува зад лидерот и веќе испадна од трката за титулата. Во Лигата на шамшиони имаше релативно лесна група и без поголеми проблеми се пласираше во следната фаза. За жал Симеоне немаше среќа во ждреот и го доби еден од тимовите со најдобра форма во Европа. Ова за него ќе биде емотивен дуел бидејќи ќе игра против својот поранешен тим. Меѓутоа, Атлетико е тим кој многу добро знае да игра вакви натпревари, знае да игра на резултат, па сигурно ќе игра трпеливо во Милано и ќе се обиде со позитивен резултат да се врати во Мадрид. Гризман е во добра форма, а добрата вест е дека Мората се врати на тренинзите и најверојатно ќе биде спремен за овој меч.

Очекување

Дуел на два силни тима кои знаат да играат на резултат и поради тоа очекуваме да играат претпазливо и сигурно мали детали ќе го решаваат овој меч.

ТИП:

Интер – Атлетико Мадрид – 0-2 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*