ТИП НА ДЕНОТ (19.01.2024, 21:00) ЕВЕРТОН – КРИСТАЛ ПАЛАС

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Евертон и Кристал Палас.

Евертон мора да се разбуди

Евертон одлично ја отвори сезоната и впечатокот беше дека нема да има проблем да избори опстанок оваа сезона. Но, потоа стигна казната од 10 бода и пад на табелата, а потоа и пад на формата и сероја на лоши резултати. „Карамелите“ на последните пет меча освоија само три бода и се наоѓаат во зоната за испаѓање, па ги чека грчевита борба за опстанок и оваа сезона. Евертон мора што побро да се „разбуди“ и да ги врати игрите од почетокот на сезоната. Се наоѓа пред императив победа, а ова е четврт дуел сезонава против Кристал Палас. Победи два пати и сигурно самодовербата е голема, а домашната публика ќе биде голема предност.

Кристал Палас во пад на формата

Палас добро ја почна сезоната и играше според очекувњата, а особено добри резултати остварува на домашен терен. Меѓутоа во последно време игра многу лошо, запиша два порази на последните два меча и сега е блиску до зоната за испаѓање. Поради тоа ова е дуел со директен конкурент и ќе направи се за да оствари позитивен резултат. Евертон по традиција е незгоден противник за нив што најдобро се покажа оваа сезона. Најпрво ги елиминира од ФА Купот, а Кристал Палас и на домашен терен загуби од „карамелите“. Тоа може да биде посебен мотив за овој меч, кој се очекува да биде непредвидлив со оглед на приближните квалитети на двата тима.

Очекување

Двата тима се во лоша форма и со приближни квалитети, па очекуваме неизвесен меч, меѓутоа домашниот терен и традицијата се на страната на Евертон.

ТИП:

Евертон – Кристал Палас – 1 @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*