ТИП НА ДЕНОТ (18.02.2024, 18:00)  ФРОСИНОНЕ – РОМА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Фросиноне и Рома.

Фросиноне во слободен пад

Фросиноне одлично ја отвори сезоната и на стартот играше над очекувањата, со оглед на фактот дека овој тим според квалитетот беше ден од најслабите во лигата. Меѓутоа, како поминува времето тимот игра се полошо и моментално се наоѓа во многу лоша форма. На последните пет меча запиша три порази, едно реми и само една победа па дојде до пад на табелата и сега се наоѓа на 14-то место. Сега е многу блиску до тимовите во зоната за испаѓање, па ќе мора да ја поправи формата. Секако дека главната цел на Фросиноне е да обезбеди опстанок во елитата, но го чека грчевита борба за опстанок бидејќи само три бода го делат од зоната за испаѓање. Сега на гости им доаѓа еден од најсилните тимови во лигата, па тешко дека ќе дојдат до бодови.

Рома игра се подобро и подобро

Рома многу лошо ја отвори сезоната и после првите неколку кола беше јасно дека „волчицата“ нема да се замеша во трката за Скудетото. Потоа следуваше период во кој тимот заигра подобро и почна да остварува добри резултати, но Рома има голем проблем со повреди во текот на целата сезона. Цената за слабите резултати ја плати Жозе Мурињо, кој доби отказ па на негово место седна легендата Де Роси. Новиот тренер дебитираше со три победи, па сега целта е да му даде континуитет на добрите резултати за да може Рома да се искачува на табелата. Поради тоа „волчицата“ се наоѓа пред императив победа, а има противник по мерка. Иако доживеа пораз од Интер овој тим покажа дека има квалитет и во последно време игра се подобро.

Очекување

Квалитетот и трацијата се на страната на гостинот, па очекуваме Рома да го освои трите бода, иако тоа нема да биде воопшто лесно.

ТИП:

Фросиноне – Рома – 2 @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*