ТИП НА ДЕНОТ (15.02.2024, 21:00) МИЛАН – РЕН

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот ќе бидат натпреварите од плејофот во Лига Европа, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Милан и Рен.

Милан со големи амбиции во Лига Европа

Милан оваа сезона немаше среќа во Лигата на шампиони и беше во „групата на смртта“ заедно со ПСЖ, Борусија Дортмунд и Њукасл. Иако „росонерите“ имаа големи амбиции во ова натпреварување, сепак не успеаа да се пласираат во следната фаза и завршија на третото место, па ќе продолжат во Лига Европа. Сега целта е да се стигне до финалето на ова натпреварување, а со оглед на фактот дека во Серија А се далеку од Скудетото, ова е единствена шанса за трофеј. Сепак, тоа нема да биде лесно бидејќи оваа година во Лига Европа има многу квалитетни екипи, но ова е единствениот трофеј кој недостасува во трибините на Милан. Тимот на Пиоли моментално се наоѓа во одлична форма и на последните седум меча има шест победи и едно реми, па е фаворит на овој меч.

Рен е незгодна екипа

Рен минатата сезона беше вистинско изненадување во Лига 1 и избори пласман во Лига Европа, каде во групната фаза ги исполни очекувањата. Рен освои 12 бода во групата и заврши на второто место, па избори пласман во нокаут фазата. Иако амбициите се големи, сепак францускиот тим немаше многу среќа во ѓдребот и доби многу силен противник. Сепак, Рен не се откажува, а предност може да биде фактот што реваншот го игра на домашен терен. Рен моментало се наоѓа во исклучително добра форма и на последните пет меча запиша пет победи. Овој тим знае да игра на резултат, па сигурно целта е да се оствари позитивен резултат во Милано и пласманот да го решава на домашен терен.

Очекување

Квалитетот и искуството се на страната на домаќинот и веруваме дека ќе оствари предност во првиот меч пред домашната публика.

ТИП:

Милан – Рен – 1 @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*