ТИП НА ДЕНОТ (08.02.2024, 20:00) ОСТЕНДЕ – АНТВЕРПЕН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од белгискиот Куп помеѓу Остенде и Антверпен.

Остенде мисли на опстанокот

Тимот на Остеде не така одамна беше на врвот на белгискиот фудбал, играше со успех во првата лига, но во последните години овој клуб доживеа голем пад. Моментално игра во втората лига, притоа се наоѓа во долниот дел од табелата и се бори за опстанок. Според квалитетот од овој тим се очекуваше многу повеќе, но разочара и игра под очекувањата. Во последно време ја поткрена формата и запиша две победи на последните три меча, па овој меч за нив доаѓа во вистински момент. Сепак, прашање е колку овој тим е заинтересиран за Купот и сигурно главниот фокус ќе го има во првенството. Сепак, нема лесно да се предаде, а самиот пласман во полуфинале е голем успех и помалку изненадување.

Антверпен голем фаворит на овој меч

Антверпен во последно време е во самиот врв на белгискиот фудбал и повеќе не е изненадување. Ја имаат една од најдобрите академии во Белгија и многу таленти кои се на мета на многу европски клубови. Клубот е финансиски стабилен и веќе се бори за трофеи. Во моментов заостанува зад лидерот на табелата, но сигурно до крај ќе се бори за излез во Европа. Данокот го платија од играњето во Лигата на шампиони па се покажа дека немаат тим за така високо ниво на натпревари. Меѓутоа, Купот е одлична шанса за трофеј, па во полуфиналето ќе дадат се од себе за пласман во финале. Имаат противник по мерка и се фаворити, па се надеваме дека нема да ја пропуштат оваа шанса бидејќи тимот е во одлична форма.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на гостите и веруваме дека ќе се пласираат во финалето, иако домаќинот нема лесно да се предаде.

ТИП:

Остенде – Антверпен – 2 @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*