ТИП НА ДЕНОТ (31.01.2024, 21:15) ЛИВЕРПУЛ – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а секако во центарот на вниманието ќе биде дербито од Премиер лигата помеѓу Ливерпул и Челзи.

Ливерпул атакува кон титулата

Ливерпул минатата сезона разочара и не успеа да се пласира во Топ 4, па очекувањата за оваа сезона беа многу поголеми. Клоп донесе неколку големи засилувања во летниот преоден рок, па се оди според плановите оваа сезона. Ливерпул е еден од главните фаворити за титулата и моментално е лидер на табелата, па сигурно до крај ќе се бори да ја врати титулата на „Енфилд“. Тимот е во одлична форма и на последните шест меча нема пораз и запиша четири победи и две ремија. Пред неколку дена Клоп соопшти дека ова е последна сезона за него на кормилото, па тоа треба да му даде посебен мотив на тимот да го испрати со титула. Сега на гости им доаѓа голем ривал, но Ливерпул е во подобра форма па е голем фаворит за победа и нема право на кикс.

Челзи се подобри во последно време

„Сините“ разочаруваат и оваа сезона и моментално се наоѓаат на средина од табелата. Овој тим секако дека има квалитет да почне да се искачува на табелата, но се уште не може да најде вистински баланс. „Сините“ во последно врем влегоа во добра форма и запишаа четири победи на последните пет меча.Полека се поправа ситуацијата со повредените фудбалери, па Покетино на располагање ќе го има најсилниот тим, но во Премиер лигата заостануваат многу па тешко е да се верува дека можат да стигнат до Топ 4. Меѓутоа, Челзи игра најдобро токму во дерби на натпреварите, а гостување на Енфилд е секогаш специјален меч за „сините“ и сигурно ќе дадат се од себе да останат непоразени.

Очекување

Според моменталата ситуација Ливерпул е голем фаворит на овој меч, но дерби натпреварите во Премиер лигата се секогаш неизвесни.

ТИП:

Ливерпул – Челзи – 3+ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*