ТИП НА ДЕНОТ (30.01.2024, 21:15) АСТОН ВИЛА – ЊУКАСЛ 

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солдина понуда за обложување, а во фокусот секако ќе бидат натпреварите од Премиер лигата, па за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Астон Вила и Њукасл.

Астон Вила најпријатно изненадување

Астон Вила дефинитивно е најпријатното изненадување оваа сезона во Премиер лигата и моментално се наоѓа на четвртото место на табелата. Тимот е само пет бода оддалечен од лидерот, а до неодамна беше на второто место. Емери буквално прави „чуда“ со овој тим, кој сега дефинитивно има високи амбиции, а и самодовербата во тимот е голема. Неочекувано Астон Вила стана сериозен кандидат за Топ 4, па сигурно до крајот ќе се бори за таа цел. Астон Вила игра особено добро на домашен терен, каде оваа сезона паднаа најдобрите тимови во лигата. Сега тимот на Емери сугирно ќе сака да го земе „скалпот“ на уште еден фаворит и ќе се обиде да ја искористи лошата форма за да дојде до трите бода.

Њукасл во катастрофална форма

Њукасл оваа сезона е само бледа сенка на тимот кој играше фантастично минатата сезона. Моментално се наоѓа на средина на табелата, па може да се каже дека е големо разочарување бидејќи од овој тим оваа сезона се очекуваше да го задржи тој стандарт, но изгледа играњето во два фронта ја зема енергијата. Притоа, „чавките“ влегоа во серија на лоши резултати и запишаа четири порази на последните четири меча. Сега следи гостување кај еден од тимовите кои се во  најдобра форма, па тешко ќе стигнат до бодви. Од почетокот на сезоната тренерот Еди Хау имаше многу проблеми со повредени фудбалери, но полека ситуацијата со повредите се поправа.

Очекување

Дерби дуелите во Премиер лигата секогаш се неизвесни, но ова е дуел на два тима кои играат отворен фудбал, па очекуваме голови на двете страни.

ТИП:

Астон Вила – Њукасл – ГГ @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*