ТИП НА ДЕНОТ (29.01.2024, 20:45) САЛЕРНИТАНА – РОМА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а еден од најинетересните дуели се игра на Апенините помеѓу Салернитана и Рома.

Салернитана се поблиску до Серија Б

Салернитана е на последното место на табелата и се поблиску до преселба во втора лига. Иако главна цел на овој тим е да избори опстанок во Серија А уште од самиот старт се виде дека тешко ќе успее во таа цел. Салернитана многу лошо ја отвори сезоната и од почетокот е на последно место на табелата и долго чекаше за првиот бод. Потоа следуваше период на подобри резултати, одиграа и реми со Милан, па впечатокот беше дека работите тргнаа на подобро. Меѓутоа, Салернитана повторно падна во криза и сега е во серија од три порази на три меча. Овој дуел за нов доаѓа во лош момент бидејќи Рома е мотивирана и тешко ќе успеат да останат непоразени. Меѓутоа, Салернитана игра на домашен терен и нема лесно да се предаде.

Рома пред императив победа

Рома многу лошо ја отвори сезоната и после првите неколку кола беше јасно дека „волчицата“ нема да се замеша во трката за Скудетото. Потоа следуваше период во кој тимот заигра подобро и почна да остварува добри резултати, но Рома има голем проблем со повреди во текот на целата сезона. Во Лига Европа ја остварија првата цел и ја минаа групната фаза, но сега целта е да се искачат на табелата бидејќи моментално се на 8-то место. Цената за слабите резултати ја плати Жозе Мурињо, кој доби отказ па на негово место седна легендата Де Роси. Новиот тренер минатото коло дебитираше со победа, па сега целта е да му даде континуитет на добрите резултати за да може Рома да се искачува на табелата. Поради тоа „волчицата“ се наоѓа пред императив победа, а има противник по мерка.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на Рома, која се наоѓа пред императив победа па веруваме дека ќе ги освои трите бода на овој меч.

ТИП:

Салернитана– Рома – 2 @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*