ТИП НА ДЕНОТ (22.01.2024, 20:00) НАПОЛИ – ИНТЕР

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во центарот на вниманието ќе биде финалето од италијанскиот Суперкуп помеѓу Наполи и Интер.

Наполи разочара оваа сезона

Наполи прилично лесно ја совлада Фиорентина во полуфиналето и сега целта е да го освои трофејот во Суперкупот, кој го чека долго време. Меѓутоа, Наполи игра многу променливо оваа сезона и може да се каже дека е најголемо разочарување. Лошо ја отвори сезоната и поради тоа дојде до тренерска смена, па на клупата пристигна Мацари. Меѓутоа, тоа не доведе до подобрување на ситуацијата, напротив, тимот западна во летаргија. Сепак, ова е шанса да се спаси сезоната со трофеј, иако во финалето се аутсајдери, сепак Наполи на еден меч може да победи секого. Во првиот меч оваа сезона Наполи претрпе тежок пораз од Интер и покажа дека е инфериорен од „нероаѕурите“, а сега им недостасува и првата ѕвезда Виктор Осимен.

Интер сака да го одбрани трофејот

Секако дека главната цел на „нероаѕурите“ оваа сезона ќе биде Скудетото, но ова е шанса за трофеј која Интер не сака да ја пропушти. Во полуфиналето „нероаѕурите“ лесно слабеа над Лацио и покажаа дека тимот моментално е во одлична форма. Интер направи многу промени во тимот ова лето, но на одличен начин ја отвори сезоната. „Нероаѕурите“ доведоа адекватни засилувања и покажаа дека и оваа сезона ќе бидат едни од главните фаворити за Скудетото. Суперкупот е важен тројеф и Интер во Ријад пристигна за да го освои, па се наоѓа пред императив победа на овој меч и е фаворит за трофејот. Инзаги важи за тренер кој е експерт за овој трофеј, меѓутоа воопшто нема да биде лесно против мотивираниот Наполи.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел кој ќе го одлучуваат мали детали, а може победникот да биде решен и после продолженија или изведување на пенали. Во секој случај очекуваме отворен дуел со голови на двете страни.

ТИП:

Наполи – Интер – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*