ТИП НА ДЕНОТ (19.01.2024, 20:00) ИНТЕР – ЛАЦИО

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде полуфиналето на италијанскиот Суперкуп помеѓу Интер и Лацио.

Интер сака уште еден трофеј

Интер направи многу промени во тимот ова лето, но на одличен начин ја отвори сезоната. „Нероаѕурите“ доведоа адекватни засилувања и покажаа дека и оваа сезона ќе бидат едни од главните фаворити за победа. Секако дека главната цел на „нероаѕурите“ оваа сезона ќе биде Скудетото, но ова е шанса за трофеј која Интер не сака да ја пропушти. Што се однесува до нападот тука имаше најголеми промени и се чини дека нападот оваа година е послаб и во главно работите зависат од Лаутаро, но Турам исто така одлично се вклопи во тимот. Интер во првенството е лидер на табелата, но го чека голема борба бидејќи Јувентус му дише во врат и има само два бода помалку. Суперкупот е важен тројеф и Интер во Ријад пристигна за да го освои, па се наоѓа пред императив победа на овој меч и е фаворит за пласман во финалето.

Лацио во одлична форма

Лацио многу лошо ја отвори сезоната и беше на средината на табелата, а тоа најмногу се должеше на многуте промени во тимот. Заминаа неколки важни фудбалери, како Милинковиќ-Савиќ, кои не беа едекватно заменети. Меѓутоа, Лацио во последно време игра во фантастична форма, се наоѓа во серија на победи и се искачи на табелата. Главна цел на тимот секако е пласман во Топ 4, но Суперкупот е шанса овој тим конечно да освои трофеј. Атмосферата во тимот е одлична и овој дуел доаѓа во најдобар можен момент за тимот на Сари. Иако е аутсајдер во овој дуел, Лацио нема лесно да се предаде и ќе даде се од себе за пласман во финалето, каде веќе се пласира тимот на Наполи. На Сари му е јасно дека целта може да ја оствари и преку продолженија, па сигурно ќе сака тактички да го надмудри Инзаги.

Очекување

Дуелите на Интер и Лацио се секогаш возбудливи и богати со голови, па очекуваме така да биде и овој пат, иако веруваме дека ќе биде неизвесен дуел кој ќе го одлучуваат мали детали.

ТИП:

Интер – Лацио – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*