ТИП НА ДЕНОТ (18.01.2024, 21:45) ВИЗЕЛА – СПОРТИНГ ЛИСАБОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од португалското првенство помеѓу Визела и Спортинг Лисабон.

Визела тешко ќе избори опстанок

Тимот на Визела моментално се наоѓа на претпоследното место во португалското првенство. Главна цел на овој тим секако е изборување на опстанок во елитата, но тоа воопшто нема да биде лесно со оглед на нивната форма. Имено, Визела на последните пет меча запиша два порази и три ремија, а сега на гости им доаѓа еден од најдобрите тимови во лигата и тешко дека ќе стигнат до бодови. Минатото коло Визела одигра многу лош меч и на домашен терен беше поразена од Боависта со 4:1, па атмосферата во тимот е многу лоша. Сепак, дуелот против Спортинг е секогаш мотив повеќе и Визела ќе направи се за да дојде до еден бод. Нивниот начин на игра секако ќе биде дефанзивно и ќе се закануваат преку контранапади.

Спортинг заслужено е лидер

Спортинг Лисабон е тимот кој покажа најмногу во досегашниот дел од сезоната, а најдобар доказ за тоа е лидерското место. Спортинг е на првото место, но нема право на кикс бидејќи Бенфика има само еден бод помалку. Тимот е во одлична форма и во серија од четири победи по ред, па поради тоа е голем фаворит на овој меч. Покрај квалитетот и традицијата е на нивна страна, па Спортинг традиционално има добри резултати против овој противник. Атмосферата во тимот е одлична, тренерот нема проблем со повреди и на располагање ќе го има целиот тим, па се очекува лесно да дојде до трите бода.

Очекување

Традицијата и квалитетот се на страната на гостите и очекуваме да ги освојат трите бода, а победата да биде изразена со повеќе голови.

ТИП:

Визела – Спортинг Лисабон – 3+ @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*