ТИП НА ДЕНОТ (14.01.2024, 20:45) МИЛАН – РОМА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Милан и Рома.

Милан игра под очекувањата

Милан оваа сезона не ги оправдува очекувањата и во Серија А заостанува зад лидерот многу. Со оглед на фактот дека отпадна од трката за Скудетото се очекуваше да се насочат кон Купот, но тимот разочара и во тоа натпреварување. Росонерите играат топло-ладно оваа сезона и не можат да најдат континуитет, а најголема причина за тоа секако големиот број на повреди. Што се однесува до Серија А на последните четири меча имаат три победи и едно реми, па ова може да биде клучен натпревар за понатамошниот дел од сезоната. Домашниот терен сигурно ќе се биде голема предност, а Милан ќе се обиде да ја искористи лошата форма на противникот.

Рома најголемо разочарување сезонава

Рома многу лошо ја отвори сезоната и после првите неколку кола беше јасно дека „волчицата“ нема да се замеша во трката за Скудетото. Потоа следуваше период во кој тимот заигра подобро и почна да остварува добри резултати, но Мурињо има голем проблем со повреди во текот на целата сезона. Во Лига Европа ја остварија првата цел и ја минаа групната фаза, но сега целта е да се искачат на табелата бидејќи моментално се на 8-то место. Минатото коло ремизираше со Аталанта и ја пропушти шансата да се доближи до Топ 4. Сега игра со директен конкурент, па со пораз на ова гостување ќе биде и крај на надежите за палсман во ЛШ. Во тимот владее лоша атмосфера, а Мурињо повторно е казнет и мечот ќе го следи од трибините.

Очекување

Очекваме израмнет дуел кој ќе го одлучуваат мали детали. Милан е благ фаворит поради домашниот терен, а ние очекуваме голови со оглед на слабата одбрана на двата тима.

ТИП:

Милан – Рома – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*