ТИП НА ДЕНОТ (10.01.2024, 21:00) МИЛАН – АТАЛАНТА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од четвртфиналето во италијанскиот Куп помеѓу Милан и Аталанта.

Милан долго го чека трофејот во Купот

Помалку изненадувачки звучи фактот дека Милан цели 20 години нема трофеј во италијанскиот Куп. Вистина дека во одредено време големите клубови во Италија на Купот не гледаа сериозно, но сепак тоа е премногу за клуб како Милан. Се чини дека оваа сезона „росонерите“ одлучно сакаат одат до крај бидејќи со трофеј во Купот можат да ја спасат сезоната. Со оглед на фактот дека отпадна од трката за Скудетото тимот на Пиоли сериозно ќе се насочи кон Купот. Росонерите играат топло-ладно оваа сезона и не можат да најдат континуитет, а најголема причина за тоа секако големиот број на повреди. Сепак, домашниот терен може да биде голема предност во овој дуел.

Аталанта во добра форма

Аталанта минатата сезона ја заврши под очекувањата, па главна цел оваа сезона ќе биде враќање во Топ 4. Ова лето направија промени во тимот и до сега резултатите се според учекувањата. Конкуренцијата во Серија А е многу голема, па се чини дека Аталанта тешко ќе успее да се избори за пласман во Топ 4. Поради тоа единствен спас на сезоната ќе биде Купот. Аталанта гледа и шанса за конечно да дојде до трофеј, па затоа му дава големо значење на ова натпреварување и сигурно ќе излезе со најсилен состав. Минатото коло лесно го мина Сасуоло, но победа на Сан Сиро ќе биде тешка мисија. Сепак Божицата знае дека со елиминација на Милан ќе биде многу поблиску до целта, па ќе даде се од себе на овој меч.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел кој ќе го одлучуваат детали, иако Милан е фаворит поради домашниот терен. Двата тима сакаат да се надигруваат, па очекуваме голови на двете страни.

ТИП:

Милан – Аталанта – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*