ТИП НА ДЕНОТ (09.01.2024, 21:00) МИДЛСБОРО – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема големс понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од англискиот Лига Куп помеѓу Мидлсборо и Челзи.

Мидлсборо веќе ги надмина очекувањата

Мидлсборо е најголемо изненадување оваа сезона во Лига Купот и ги надмина сите очекувања со пласманот во полуфинале. Пред три дена загуби од Астон Вила во ФА Купот, но пружи солиден отпор и покажа дека е „тврд орев“, па нема лесно да се предаде и на овој меч. Во Чемпионшип работите не одат според планот за Мидлсборо и моментално е на средина од табелата, но не заостанува многу од местата кои водат во плејоф, па сигурно ќе се бори до крај. Оваа сезона игра топло-ладно и на последите пет меча запиша три победи и два порази. Тренерот моментално има проблем со повреди и нема да може да смета на некои важни играчи, но домашниот терен сигурно ќе биде предност.

Челзи го сака трофејот

„Сините“ разочаруваат и оваа сезона и моментално се наоѓаат на средина од табелата. Овој тим секако дека има квалитет да почне да се искачува на табелата, но се уште не може да најде вистински баланс. „Сините“ во последно врем влегоа во добра форма и запишаа три победи на последните три меча.Полека се поправа ситуацијата со повредените фудбалери, па Покетино на располагање ќе го има најсилниот тим. Враќањето на Нкунку ќе биде голема предност во вториот дел од сезоната, но во Премиер лигата заостануваат многу па тешко е да се верува дека можат да стигнат до Топ 4. Поради тоа „сините“ ќе можат да ја спасат сезоната само со трофеј во некој од куповите, а ова е одлична шанса за тоа и не би требало да ја пропуштат.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на Челзи, па иако домаќинот нема лесно да се предаде, сепак очекуваме победа на „сините“.

ТИП:

Мидлсборо – Челзи –2 @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*