ТИП НА ДЕНОТ (07.01.2024, 20:45) РОМА – АТАЛАНТА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе бидат натпеварите од Серија А, па ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Рома и Аталанта.

Рома нема право на кикс

Рома многу лошо ја отвори сезоната и после првите неколку кола беше јасно дека „волчицата“ нема да се замеша во трката за Скудетото. Потоа следуваше период во кој тимот заигра подобро и почна да остварува добри резултати, но Мурињо има голем проблем со повреди во текот на целата сезона. Во Лига Европа ја остварија првата цел и ја минаа групната фаза, но сега целта е да се искачат на табелата бидејќи моментално се на 7-то место. Пред две кола Рома со победа го мина Наполи на табелата и се доближи до Топ 4, што е главна цел на тимот, но потоа следуваше пораз од Јувентус. Сега игра со директен конкурент, бидејќи Аталанта има бод повеќе на табелата, па Мурињо се наоѓа пред императив победа, а домашниот терен сигурно ќе биде голема предност.

Аталанта во добра форма

Аталанта минатата сезона ја заврши под очекувањата, па главна цел оваа сезона ќе биде враќање во Топ 4. Ова лето направија промени во тимот и до сега резултатите се според учекувањата. Аталанта сигурно има за цел да избори пласман во Европа, но игра топло-ладно, а во последно време ја подобри формата. На последните пет меча запиша два порази и три победи, па моментално се наоѓа на 6-то место на табелата. Конкуренцијата во Серија А е многу голема, па се чини дека Аталанта тешко ќе успее да се избори за пласман во Топ 4. Поради тоа ова може да биде клучен дуел за „Божицата“ бидејќи играат со директен конкурент. Гасперини знае дека со победа на Олимпико значително ќе ги зголеми шансите за пласман во Топ 4, па сигурно дека доаѓа во Рим да се надигрува и да забележи позитивен резултат.

Очекување

Дуел на два тима кои се борат за пласман во Топ 4 и очекуваме возбудлив натпревар кој ќе го одлучуваат детали, но исто така очекуваме и голови на двете страни.

ТИП:

Рома – Аталанта – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*