ТИП НА ДЕНОТ (04.01.2024, 21:00) КРИСТАЛ ПАЛАС – ЕВЕРТОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема големс понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од англискиот ФА Куп помеѓу Кристал Палас и Евертон.

Кристал Палас има предност од домашен терен

Ждребот сакаше уште на самиот старт Кристал Палас да добие тежок противник, па ќе гледме премиерлигашко дерби во 1/32 финалето од ФА Купот. Кристал Палас оваа сезона игра според очекувањата, особено добро игра на домашен терен во Премиер лигата. Сепак, ФА Купот има посебно значење за сите во Англија, па лондонскиот клуб сигурно ќе сака да стиге што подалеку. Домашниот терен сигурно ќе биде голема предност, но во ова натпреварување секогаш е неизвесно дури и кога се игра со многу послаби противници. На последниот меч од Премиер лигата овој тим запиша победа, па во добра атмосфера и со самодоверба ќе влезе во овој меч.

Евертон во резултатска криза

Евертон одлично ја отвори оваа сезона за разлика од минатата кога до последно коло се бореше за оопстанок. Оваа сезона игра над сите очекувања, па ако не беше казната од 10 бода ќе беше во горниот дел од табелата. Меѓутоа, во последно време тимот падна во криза и нема победа на последните пет меча, а беше елиминиран од Лига Купот. Евертон во лигашкиот дуел пред два месеци победи на овој стадион, па сигурно ќе сака да го повтори тој меч, иако воопшто нема да биде лесно. Со оглед на фактот дека оваа сезона се очекува да нема проблеми со опстанокот, „Карамелите“ ќе сакаат да одат што подалеку во ФА Купот, но уште на самиот старт добија многу силен противник. Евертон сигурно нема лесно да се откаже и ќе направи се за да се пласира во следата фаза.

Очекување

Тимови кои по традиција играат натпревари со многу голови, па очекуваме така да биде и овој пат и да видиме голови на двете страни.

ТИП:

Кристал Палас – Евертон – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*