ТИП НА ДЕНОТ (31.12.2023, 15:30) ФУЛАМ – АРСЕНАЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес традиционално се игра фудбал во Англија, а во центарот на вниманието ќе биде дуелот помеѓу Фулам и Арсенал.

Фулам влезе во лоша серија

Минатата сезона беше многу успешна за Фулам, но ова лето останаа без најдобрит стрелец Александар Митровиќ, за кого не доведоа адекватна замена. Поради тоа тешко дека ќе успеат да ја повторат минатата сезона, но целта е обезбедување на опстанок, а се чини дека нема да имаат проблем да ја остварат таа цел. Фулам добро ја отвори сезоната, но во последно време има пад на формата и влезе во серија од три порази по ред, а тоа доведе до пад на табелата. Сега на гости им доаѓа еден од најсилните тимови во лигата, па тешко дека ќе успеат да ја прекинат црната серија. Најсилен адут им е домашниот терен, но Фулам често знае да изненади протов големите фаворити.

Арсенал нема право на нов кикс

Арсенал минатата сезона во последните неколку кола ја загуби битката за титулата, а оваа сезона повторо игра одлично и е еден од најголемите фаворити за шампионската титула. „Топџиите“ се во добра форма и покрај поразот од Вест Хем минатото. Моментално се наоѓаат на второто место на табелата, но со победа на овој меч повторно ќе се вратат на врвот. Се чини дека тимот оваа сезона тимот на Арсенал е многу позрел и дека точно знае како се освојуваат бодови на вакви натпревари, па ќе направи се за да ја освои титулата. Минатото коло доживеа несреќен пораз на домашен терен, па поради тоа сега се наоѓа пред императив победа, за да не заостане многу од врвот.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на Арсенал, па веруваме дека ќе ги освојат трите бода, иако Фулам нема лесно да се предаде.

ТИП:

Фулам – Арсенал – 2 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*