ТИП НА ДЕНОТ (30.12.2023, 20:45) ЈУВЕНТУС – РОМА

Тип на денот
Тип на денот

Последниот викенд од годината е богат со понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде дербито од Серија А помеѓу Јувентус и Рома.

Јувентус има шанса која не се пропушта

Јувентус се соочува со големи проблеми оваа сезона. Најпрво беше суспендиран Погба, а потоа и Фаџоли, па тоа сигурно влиаеше на тимот. Меѓутоа, Јувентус игра според очекувањата, па и покрај негирањата од Алегри сигурно главна цел оваа сезона за „бјанконерите“ ќе биде Скудетото. Серијата на победи му дадоа на тимот голема самодоверба и е второто место на табелата. Сепак, впечатокот е дека тимот се уште не е балансиран, се мачи во секој натпревар, но ја постигнува целта и остварува победи. Неиграњето во Европа сигурно ќе биде голема предност за Јувентус оваа сезона, но се уште не се знае точно потенцијалот на овој тим. „Старата дама“ веќе подолг период запишува само минимални победи, па јасно е дека најсилниот дел од тимот е одбраната. После вчерашниот кикс на Интер ова ќе биде одлична можност за Јувентус да дојде на само два бода од лидерот.

Рома игра се подобро и подобро

Рома многу лошо ја отвори сезоната и после првите неколку кола беше јасно дека „волчицата“ нема да се замеша во трката за Скудетото. Потоа следуваше период во кој тимот заигра подобро и почна да остварува добри резултати, но Мурињо има голем проблем со повреди во текот на целата сезона. Во Лига Европа ја остварија првата цел и ја минаа групната фаза, но сега целта е да се искачат на табелата бидејќи моментално се на 6-то место. Минатото коло Рома со победа го мина Наполи на табелата и се доближи до Топ 4, што е главна цел на тимот. Мурињо ќе се обиде тактички да го надмудри противникот и да остане непоразен, бидејќи освоен бод во Торино ќе биде одличен резултат за „волчицата“.

Очекување

Овие дерби натпревари се секогаш непредвидливи, иако домаќинот е фаворит, сепак Рома нема лесно да се предаде.

ТИП:

Јувентус – Рома –0-2г @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*