ТИП НА ДЕНОТ (27.12.2023, 20:30) ЧЕЛЗИ – КРИСТАЛ ПАЛАС

Тип на денот
Тип на денот

Денес традиционално продолжува празничното коло во Премиер лигата, а ние за вас ќе го анализирме дуелот помеѓу Челзи и Кристал Палас.

Челзи нема право на кикс

„Сините“ разочаруваат и оваа сезона и моментално се наоѓаат на средина од табелата. Овој тим секако дека има квалитет да почне да се искачува на табелата, но се уште не може да најде вистински баланс. „Сините“ немаат континуитет, па во последните пет меча запишаа две победи и три порази. Ова е еден од клучните натпревари во сезоната и Челзи се наоѓа пред императив победа. Полека се поправа ситуацијата со повредените фудбалери, па Покетино на располагање ќе го има најсилниот тим. Домашниот терен секако дека треба да биде предност, а најдобрата вест за тимот е враќањето на терените на Нкунку, кој ќе биде големо засилување за тимот.

Кристал Палас во многу лоша форма

Кристал Палас направи вистински потег минатата сезона кога го доведе Рои Ходсон на кормилото на тимот. 75-годишниот стартег одлично го води тимот и резултатите оваа сезона се над очекувањата. Меѓутоа, моментално тимот е во лоша форма, не е истиот тим како на почетокот на сезоната. Се наоѓа во серија од шест меча без победа на кои освои само три бода и падна на 15-то место на табелата. Целта на овој тим останува обезбедување на опстанок во елитата, но впечатокот е дека ќе може многу полесно да ја оствари целта отколку минатата година. Ова по традиција за нив е едно од најтешките гостувања, но овој тим покажа дека може да изненади против фаворитите оваа сезона.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на Челзи, но двата тима играат многу променливо, па очекуваме неизвесен дуел со многу голови.

ТИП:

Челзи – Кристал Палас –3+ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*