ТИП НА ДЕНОТ (26.12.2023, 13:30) ЊУКАСЛ – НОТИНГЕМ ФОРЕСТ

Тип на денот
Тип на денот

Денес започнува празничното коло во Премиер лигата и тоа секако ќе биде во фокусот, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Њукасл и Нотингем Форест.

Њукасл игра под очекувањата

Њукасл минатата сезона направи голем исчекор и заврши во Топ 4, па после долги години се врати во Лигата на шампионите. Од овој тим оваа сезона се очекуваше да го задржи тој стандарт, но изгледа играњето во два фронта ја зема енергијата, па „чавките“ немаат резултати во Премиер лигата какви што се очекуваше. Играат топло-ладно и на последните пет меча имаат три порази и две победи, па моментално се на 7-то место на табелата. Сепак, не заостануваат многу од Топ 4, па сигурно дека до крај ќе се борат за тоа место и секако дека имаат квалитет за тоа. Овај меч е можост Њукасл повторно да им се врати на победите и едноставо немаат право на кикс. Од почетокот на сезоната тренерот Еди Хау имаше многу проблеми со повредени фудбалери, но полека ситуацијата со повредите се поправа.

Нотингем Форест во слободен пад

Форест минатата сезона се врати во елитата после долги години и успеа да избори опстанок. Оваа сезона целта е иста, но воопшто нема да биде лесно бидејќи конкуренцијата е голема. Форест добро ја отвори сезоната, но во последно време игра многу лошо. Имено, на последните пет меча запиша четири порази и едно реми. Тоа доведе до голем пад на табелата, па сега се наоѓа веднаш до зоната за испаѓање. Поради тоа тешко дека на ова гостување ќе дојде до бодови, иако сигурно нема лесно да се предаде.

Очекување

Според квалитетот и домашниот терен Њукасл е голем фаворит на овој меч и веруваме дека ќе ги освои трите бода.

ТИП:

Њукасл – Нотингем Форест –1 @ 1.50 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*