ТИП НА ДЕНОТ (24.12.2023, 14:00) ВУЛВЕРХЕМПТОН – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Вулверхемптон и Челзи.

„Волците“ имаат пад на формата

Минатата сезона беше многу лоша за „волџите“ кои до последно коло се бореа за опстанок и успеаа да останат во елитата. Оваа сезона почна многу подобро и тимот изненади со неколку позитвни резултати. Меѓутоа, во последно време има пад на формата, па на последните пет меча има само една победа и дури три порази. Моментално се наоѓа на 14-то место на табелата, но не е далеку од опасната зона, па „волците“ ќе мора брзо да го пребродат овој тежок период. Целта и оваа сезона е обезбедување на опстанок, а впечатокот е дека ќе може целта да се оствари полесно отколку минатата сезона. Вулверхемптон важи за тим кој знае да изненади против фаворитите, па секако дека ќе сака да освои барем еден бод на овој меч.

Челзи нема право на кикс

Минатата сезона беше една од најлошоте во поновата историја на Челзи, па тимот претрпе големо промени ова лето. Пристигна нов тренер, дојдоа нови засилувања, па очекувањата секако беа многу големи. Меѓутоа, „сините“ разочаруваат и оваа сезона и моментално се наоѓаат на средина од табелата. Овој тим секако дека има квалитет да почне да се искачува на табелата, но се уште не може да најде вистински баланс. „Сините“ немаат континуитет, па во последните четири меча запишаа две победи и два порази. Ова е еден од клучните натпревари во сезоната и Челзи се наоѓа пред императив победа. Полека се поправа ситуацијата со повредените фудбалери, па Покетино на располагање ќе го има најсилниот тим.

Очекување

Многу важен дуел за двата тима па очекуваме голема борба и неизвесен меч. Веруваме дека ќе има голови на двете страни бидејќи двата тима играат напаѓачки.

ТИП:

Вулверхемптон – Челзи –ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*