ТИП НА ДЕНОТ (23.12.2023, 20:45) РОМА – НАПОЛИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Рома и Наполи.

Рома има шанса да се врати во игра

Рома многу лошо ја отвори сезоната и после првите неколку кола беше јасно дека „волчицата“ нема да се замеша во трката за Скудетото. Потоа следуваше период во кој тимот заигра подобро и почна да остварува добри резултати, но Мурињо има голем проблем со повреди во текот на целата сезона. Во Лига Европа ја остварија првата цел и ја минаа групната фаза, но сега целта е да се искачат на табелата бидејќи моментално се на 8-то место. Ова е голема шанса за Рома бидејќи со победа ќе го мине Наполи на табелата. Тимот игра добро во последно време и има само еден пораз на последните пет меча. Мурињо ќе се обиде да ја искористи слабата форма на противникот.

Наполи игра под сите очекувања

Наполи лошо ја отвори сезоната и веќе после првите неколку кола заостануваше зад лидерот. Актуелниот шампион не ги оправда очекувањата оваа сезона и моментално заостанува многу зад лидерот. Поради тоа дојде до тренерска смена, па на клупата пристигна Мацари. Тоа му даде позитивна енергија на тимот, па веднап оствари важна победа на гостувањето кај Аталанта. Меѓутоа, потоа следуваа два порази против Интер и Јувентус. Впечатокот е дека Наполи играше добро и во последните два меча против фаворитите, но едноставно немаше среќа.  Пред неколку дена доживеа срамна елиминација од Куот, па јасно е дека не функционираат добро работите во тимот. Ова може да биде клучен натпревар во сезоната, па ќе се обиде да избегне пораз.

Очекување

Натпреварите помеѓу овие два тима се секогаш возбудливи и богати со голови, па очекуваме така да биде и овој пат и очекуваме ефикасен меч.

ТИП:

Рома – Наполи – 3+ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*