ТИП НА ДЕНОТ (19.12.2023, 21:00) ЊУКАСЛ – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, ние ќе го анализираме дуелот помеѓу Њукасл и Челзи, кој ќе го донесе полуфиналистот во Лига Купот.

Њукасл конечно сака трофеј

Њукасл минатата сезона направи голем исчекор и заврши во Топ 4, па после долги години се врати во Лигата на шампионите. Од овој тим оваа сезона се очекуваше да го задржи тој стандарт, но изгледа играњето во два фронта ја зема еергијата, па „чавките“ немаат резултати во Премиер лигата какви што се очекуваше. Играат топло-ладно и на последните четири меча имаат два порази и две победи, па моментално се на 6-то место на табелата. Сепак, не заостануваат многу од Топ 4, па сигурно дека до крај ќе се борат за тоа место и секако дека имаат квалитет за тоа. Ова натпреварување е можност Њукасл конечно да дојде до трофеј, па сигурно ќе направи се за да победи на овој меч. Во претходното коло го елиминира Манчестер Јунајтед, па сега повторо ждребот му донесе силен противник.

Челзи игра уште една лоша сезона

Минатата сезона беше една од најлошоте во поновата историја на Челзи, па тимот претрпе големо промени ова лето. Пристигна нов тренер, дојдоа нови засилувања, па очекувањата секако беа многу големи. Меѓутоа, „сините“ разочаруваат и оваа сезона и моментално се наоѓаат на средина од табелата. Овој тим секако дека има квалитет да почне да се искачува на табелата, но се уште не може да најде вистински баланс. „Сините“ во ова натпреварување исто така гледаат можност за спас на сезоната и да освојат барем еден трофеј. Поради тоа се очекува Покетино да излезе со најсилен тим и да се бори до крај за пласман во полуфиналет. Минатото коло Челзи имаше лесен противник и запиша лесна победа, а ова ќе биде сериозен тест.

Очекување

Очекување

Овие дерби натпревари се секогаш неизвесни и непредвидливи. Овие два тима играат отворен фудхбал, па очекуваме голови на двете страни.

ТИП:

Њукасл – Челзи –ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*