ТИП НА ДЕНОТ (14.12.2023, 21:00) АЈАКС – АЕК

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе бидат натпреварите од европските натпреварувања. Ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Ајакс и АЕК.

Ајакс без победа во Европа

Гигантот од Амстердам ја игра една од најлошите сезони во поновата историја. Во холандското првество се во зоната за испаѓање, нешто што е незамисливо за еден од најтрофејните клубови во Европа. Атмосферата во тимот е многу лоша, неодамна дојде до тренерска смена, па очекувањата се дека наскоро ќе дојдат и добрите резултати. Според квалитетот и за очекување е Ајакс да почне да се искачува на табелата и да бележи резултати какви што му доликуваат. И во Лига Европа ситуацијата е иста, Ајакс се наоѓа на последното место во групата и нема шанси за пласман во следната фаза. Овој дуел за нив нема резултатско значење, но ќе се обиде со победа да го избегне последното место и со тоа да продолжи на пролет во Лигата на конференции.

АЕК сака да го задржи третото место

АЕК не успеа сериозно да се замеша во борбата за пласман во нокаут фазата во Лига Европа. Меѓутоа, грчкиот претставник држи се во свои раце кога е во прашање пласман во нокаут фазата во Лигата на конференции. АЕК е на третото место на табелата и има два бода повеќе од Ајакс, па потребо му е само реми за да го зачува местото кое води во ЛК. Инаку АЕК одлично ги започна натпреварите во групата, со победа против Брајтон на гости, но потоа следуваше голем пад, па на последните три меча запиша три порази. Тренерот нема проблем со повреди, може да смета на најсилниот тим, па ќе направи се за да остане непоразен.

Очекување

Дуел на два тима кои се во лоша форма, па поради тоа овој дуел е неизвесен, но веруваме дека ќе биде богат со голови.

ТИП:

Ајакс – АЕК –3+ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*