ТИП НА ДЕНОТ (13.12.2023, 21:00) ЊУКАСЛ – МИЛАН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а во фокусот секако ќе бидат натпреварите од последното коло во Лигата на шампиони. Ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Њукасл и Милан.

Њукасл мора да победи, но…

Њукасл после многу години се врати во најелитното натпреварување и уште од старт покажа големи амбиции. Иако ждребот го смести во најтешката можна група, сепак „чавките“ не кријат дека нивна цел е да се пласираат во нокаут фазата. Њукасл одлично ја отвори групата со четири бода во првите две кола против Милан и ПСЖ. Меѓутоа, потоа следеа два поради од Борусија Дортмунд, па тимот малку го загуби чекорот. Минатото коло имаа водство во Париз до последната минута, но ПСЖ успеа да израмни од сомнителен пенал. Тоа ја искомплицир работатата па сега Њукасл мора да победи, но мора да се надева дека „светците“ нема да слават во Дортмунд.

Милан е во очајна форма

Милан во последно време влезе во резултатска криза и почна да се оддалечува од врвот. Меѓутоа со победата над ПСЖ на домашен терен „росонерите“ се вратија во игра за едно од првите две места во групата. Минатото коло доживеа тежок пораз од Борусија Дортмунд на Сан Сиро, па сега се наоѓа на последното место во групата. Поради тоа сега му е потребна победа на ова тешко гостување за да остане во игра за третото место. Милан теоретски може и да се пласира во следната фаза, но за тоа е потребно ПСЖ да загуби во Дортмунд, а „росонерите“ да слават на „Сент Џејмс Парк“.Пиоли има голем проблем со повредени фудбалери и нема да може да смета на неколку важни фудбалери, но добра вест е што за овој меч се враќаат Рафаел Леао и Ноа Окафор.

Очекување

Иако домаќинот е благ фаворит, сепак Милан не смее никогаш да се отпише и поради тоа очекуваме неизвесен дуел, но со многу голови.

ТИП:

Њукасл – Милан – 3+ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*