ТИП НА ДЕНОТ (09.12.2023, 18:00) АТАЛАНТА – МИЛАН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Аталанта и Милан.

Аталанта во лоша форма

Аталанта минатата сезона ја завршија под очекувањата, па главна цел оваа сезона ќе биде враќање во Топ 4. Ова лето направија промени во тимот и до сега резултатите се според учекувањата. Аталанта сигурно има за цел да избори пласман во Европа, но во последно време има пад на формата. На последните четири меча запиша три порази на домашен терен и одигра едно реми, па падна на 8-то место на табелата.Ова е еден од најважните натпревари за „Божицата“ бидејќи со евентуален неуспех на овај меч тимот ќе влезе во летаргија и ќе ја продлабочи кризата. Аталанта во последно време нема големи успеси против Милан, но ќе се обиде да ја искористи слабата форма на противникот, а домашниот терен секако ќе биде предност.

Милан полека ја враќа формата

Милан на одличен начин ја започна сезоната, но потоа следуваше голем пад на формата. Имаше серија од пет меча со само една победа и падна на третото место на табелата, па се оддалечи од лидерот Интер. Меѓутоа, на последите два меча запиша две победи и полека почна да ја враќа формата од почетокор на сезоната. Поради тоа овој меч ќе биде вистински тест за „росонерите“ да се види дали целосно ја надминаа кризата. Милан се соочува со многу проблеми со повредени фудбалери и за овој меч нема да може да смета скоро на цела одбрана, па во центарот на дефанзивата ќе игра повторно Тео Хернандес како принудно решение. Пиоли нема да може да смета и на најдобриот фудбалер, Рафа Леао, но добра вест е што Пулишиќ е во одлична форма.

Очекување

Дуелите помеѓу Милан и Аталанта се секогаш неизвесни, но готово секогаш се богати со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Аталанта – Милан – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*