ТИП НА ДЕНОТ (06.12.2023, 21:15) МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде дербито од Премиер лигата помеѓу Манчестер Јунајтед и Челзи.

Тен Хаг полека ја губи довербата

Манчестер Јунајтед минатата сезона конечно избори пласман во Топ 4 и се врати во Лигата на шампиони, па оваа сезона се очекуваше исчекор на „црвените ѓаволи“. Меѓутоа, тимот не ги оправдува очекувањата до сега како во Премиер лигата, така и во Лигата на шампиони. Моментално се наоѓа на седмото место на табелата, а во овој меч влегува после болен пораз минатото коло од Њукасл. Претходно тимот врза три победи по ред и се веруваме дека конечно работите тргнале по вистинска насока. Домашниот терен ќе биде голема предност и Јунајтед сигурно ќе даде се од себе за победа, а тоа може да биде пресвртница на сезоната.

Челзи игра уште една лоша сезона

Минатата сезона беше една од најлошоте во поновата историја на Челзи, па тимот претрпе големо промени ова лето. Пристигна нов тренер, дојдоа нови засилувања, па очекувањата секако беа многу големи. Меѓутоа, „сините“ разочаруваат и оваа сезона и моментално се наоѓаат на средина од табелата. Овој тим секако дека има квалитет да почне да се искачува на табелата, но се уште не може да најде вистински баланс, а ова секако не е натпревар за пробување нешто ново. Поради тоа, како што стојат работите „сините“ ќе треба да бидат задоволни и со освоен бод.

Очекување

Овие дерби натпревари се секогаш неизвесни и непредвидливи. Овие два тима играат отворен фудхбал, па очекуваме голови на двете страни.

ТИП:

Манчестер Јунајтед – Челзи –ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*