ТИП НА ДЕНОТ (05.12.2023, 21:15) ЛУТОН – АРСЕНАЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе бидат двата натпревари од Премиер лигата, ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Лутон и Арсенал.

Може ли Лутон да обезбеди опстанок?

Лутон оваа сезона после долги години се врати во Премиер лигата и главна цел секако ќе биде да избори пласман во елитата. На почетокот на сезоната на овој тим му се даваа најмали шанси за тоа со оглед на квалитетот на тимот. Како што почна сезоната се чинеше дека Лутон нема да има големи шанси за опстанок, но во последно време игра се подобро. На последните два меча на домашен терен запиша една победа и реми и тоа против Ливерпул, па моментално се наоѓа надвор од зоната за испаѓање. Лутон важи за домашен тим и главно бодовите ги освојува пред својата пубика, но тешко дека ќе успее да остане непоразен на овој меч.

Арсенал сака да го задржи лидерското место

Арсенал влезе во серија на победи и ги искористи киксовите на Сити, па се искачи на првото место на табелата. Минатото коло само ја зголеми предноста со „граѓаните“, па сега ќе сака до крај да го задржи лидерското место. Минатата сезона „топџиите“ ја загубија титулата во самиоѕт финиш на сезоната, но сега се чини дека имаат покомплетен, но и позрел тим. Поради тоа тимот на Артета нема право на кикс на ова гостување бидејќи е голем фаворит. Во лигата на шампиони тимот исто така игра одлично, па фановите со право се надеваат дека оваа конечно е сезоната на Арсенал.

Очекување

Аренал е голем фаворит на овој меч и веруваме дека ќе запише победа изразена со повеќе голови и дека ќе биде ефикасен меч.

ТИП:

Лутон – Арсенал –3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*