ТИП НА ДЕНОТ (23.11.2023, 13:00) ПРИМОРЈЕ – МАРИБОР

Тип на денот
Тип на денот

Денес има многу мала понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од првата словенскиот Куп помеѓу Приморје и Марибор.

Приморје мисли на првенството

Приморје се натпреварува во втората словенска лига и моментално им оди многу добро. Во моментов се наоѓа на трето место на табелата со само три бода помалку од местото кое води во плеј-оф. Токму тоа е и најголема цел на овој тим оваа сезона, да се пласира во елитата. Во претходното коло од Купот го елиминираа нисколигашот Толмин со 2:0, но сега на гости им доаѓа еден од најсилните тимови во лигата. Приморје тешко дека ќе може да направи нешто повеќе, но сигурно нема лесно да се предаде, а дуел со Марибор е морив сам по себе.

Марибор е голем фаворит

Марибор во првенството е во голема криза и после 15 одиграни кола заостанува цели 12 бода зад лидерот Цеље. Навикнати сме од Марибор за доминира во лигата изминатите години, но во моментов има смена на генерации и тешко дека ќе може да дојде до титула. Купот е шанса за да се спаси сезоната, па овој тим ќе се насочи токму кон ова натпреварување. Во 16-финалето имаат клуб по мерка и се наоѓаат пред императив победа. Минатата сезона Марибор го елиминита токму Приморје и тоа лесно со 3:1, па сигурно ќе сака да го повтори тоа. Покрај квалитетот и традицијата е на страната на Марибор во овој меч.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на гостите и очекуваме лесна победа и тоа изразена со повеќе голови.

ТИП:

Приморје – Марибор – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*