ТИП НА ДЕНОТ (18.11.2023, 20:45) ИЗРАЕЛ – РОМАНИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе бидат квалификациите на ЕП, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Израел и Романија.

Ова е директен дуел за пласман на ЕУРО и Романија се наоѓа во подобра позиција, а Израел едноставно мора да победи за да ги задржи шансите за пласман.

Израел пред императив победа

Репрезентацијата на Израел одлично ги отвори овие квалификации, но полека ги губи шансите за пласман на Европско првенство. Моментално се наоѓа на третото место на табелата, а најболен е сигурно поразот од Косово. Тој пораз го оддалечи Израел од пласманот на ЕП, па сега заостанува четири бода од Швајцарија и Романија. Ова е последна шанса за Израел да ги задржи теоретските шанси за пласман, но за тоа им е неопходна победа. Хендикеп може да биде што оваа репрезентација нема да игра на домашен терен поради воениот конфликт, па мечот ќе се игра на неутрален терен. Во секој случај Израел се наоѓа пред императив победа бидејќи ова е дуел со директиот конкурент. Во случај на победа ќе се приближи на само еден бод и се ќе се одлучува во последното коло од квалификациите.

Романија на чекор до пласман на ЕП

Романија одлично ги игра овие квалификации и се наоѓа на чекор од пласман на Европско првенство. Моментално се наоѓа на второто место со ист број бодови како лидерот Швајцарија и има четири бода повеќе од Израел, кој е на третото место. Па така на Романија и е потребен само еден бод во дуел со директниоит конкурент за и официјално да го чекира билетот на ЕП. Романија се уште нема пораз на овие дквалификации и на осум меча запиша четири победи и четири порази. Поради тоа ќе биде „чудо“ доколку ја испушти оваа шанси и не избори пласман на ЕП. Во првиот меч со Израел одигра реми на свој стадион, а  во последното коло на домашен терен ја пречекува репрезентацијата на Косово. Романија дури и со пораз  на овој меч ќе биде во пол-позиција, но сигурно ќе сака да го завери пласманот уште денес.

Очекување

Очекуваме неизвесен и израмнет дуел, но Израел нема да може да калкулира и ќе мора да оди на победа, а тоа ќе отвори простор за контранапади на Романија. Поради тоа веруваме дека ќе има голови на двете страни.

ТИП:

Израел – Романија – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*