ТИП НА ДЕНОТ (16.11.2023, 20:45) СЛОВАЧКА – ИСЛАНД

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот на вниманието ќе бидат натпреварите од квалификациите за ЕП, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Слвачка и Исланд.

Словачка на чекор до Европско првенство

Словачка до сега нема некој голем успех на големите натпреварувања, а најголем успех секако беше четвртфиналето на Мундијалот во 2010 година. На последното Европско првество оваа репрезентација пласманот го заврши во групната фаза, но сега секако целта е пласман на ЕП и е на добар пат. Во последно време Словачка игра одлично и е едно до најпријатните изненадувања во квалификациите. Моментално е на второто место во групата со два порази пораз, едно реми и пет победи. Сега дома го пречекува Исланд и ова е меч во кој домаќините треба да го заверат билетот за ЕП. Словачка е во позиција и со реми да го осигура второто место, но сигурно ќе оди на победа.

На Исланд му е потребно „чудо“

Исланд добро игра и на овие квалификации, но сепак тешко ќе може да се избори за спласман на ЕП. Моментално се наоѓа на третото место на табелата и заостанува пет бода зад Словачка на две кола до крајот од квалификациите. Поради тоа ова ќе биде клучен дуел за Исланд и едноставно ќе мора да оди на победа на гости кај директниот ривал. Според квалитетот и искуството тоа ќе биде многу тешко, но дури и да се случи, ќе треба Словачка да загуби и во последното коло. Исланд притоа не е во добра форма и на последните три меча запиша два порази и едно реми. Во секој случај островската репрезентација нема лесно да се предаде, што е предуслов за возбудлив меч.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на домаќинот и веруваме дека ќе ја оствари целта и на овој меч ќе обезбеди пласман на ЕП.

ТИП:

Словачка – Исланд – 1 @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*