ТИП НА ДЕНОТ (08.11.2023, 21:00) АРСЕНАЛ – СЕВИЉА

Тип на денот
Тип на денот

Денес продолжуваат натпреварите од 4-то коло во Лигата на шампионите, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Арсенал и Севиља.

Арсенал го сака првото место во групата

И покрај тоа што впечатокот е дека Арсенал е фокусиран на Премиер лигата, сепак и Лигата на шампиони е многу важна за „топџиите“. Во секој случај се очекува без проблем да ја минат групната фаза, а во ваква конкуренција се секако фаворити во групата. Минатото коло Арсенал го потврди тоа со победа на гостувањето кај Севиља, жешкиот терен во Андалузија е проблем за сите тимови, но „топџиите“ покажаа дека се голем тим. Овој меч сигурно има големо значење за лидерското место во групата, особено поради фактот што во второто коло Арсенал доживеа изненадувачки пораз од Ленс.Што се однесува до тимот, Артета нема проблем со повредени играчи и единствено нема да може да смета на Тимбер.

Севиља во очајна форма

Севиља има голем пад на формата во последно време и на последните девет натпревари има само една победа. Што се однесува до Лигата на шампиони во првите две кола тимот од Андалузија два пати одигра реми, па следуваше пораз од Арсенална домашен терен. Дојде до тренерска смена, поради лошите резултати беше избркан Мендилибар, а на негово место дојде Диего Алонсо. Овој натпревар ќе биде од клучно значење, како за пласманот во групата, така за самодовербата во тимот. Во Севиља знаат дека позитивен резултат против Арсенал може да биде пресвртница во сезоната, па сигурно ќе дадат се од себе, но нема да биде лесно. Впечатокот е дека Севиља ќе се бори за третото место во групата и има реални шанси да продолжи во нокаут фазата од Лига Европа, натпреварување за кое овој клуб е специјалист.

Очекување

Очекуваме ефикасен дуел помеѓу два тима кои играат офанзивен фудбал, за гол повеќе од противникот, па тоа е предуслов за возбудлив меч со многу голови.

ТИП:

Арсенал – Севиља –3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*