ТИП НА ДЕНОТ (07.11.2023, 20:45) МИЛАН – ПСЖ

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот ќе бидат натпреварите од Лигата на шампиони, а дербито на вечерта се игра на „Сан Сиро“ помеѓу Милан и ПСЖ.

Милан во резултатска криза

Милан е во голема резултатска криза и атмосферата во клубот не е добра. На последните три меча во Серија А освои само еден бод и почна да се оддалечува од врвот, а особено болен беше поразот од Удинезе на домашен терен. Сега го очекува нов тежок меч и тоа нема право на кикс бидејќи има само два бода во групата. На првиот меч во Париз доживеа болен пораз од 3:0, па тоа ќе биде мотив повеќе „росонерите“ да се реваншираат. Пиоли има голем проблем со повредени фудбалери, а добрата вест е што за овој меч се враќаат Чукуедзе, Пулишиќ и Тео Хернандес. Домашиот терен ќе биде предност, но и фактот што Милан секогаш знае да изненади во ЛШ кога е најтешко и кога најмалку се очекува, па никогаш не треба да се отпишува седумкратниот шампион на Европа.

Донарума против „своите“

Луис Енрике ова лето направи големи промени во тимот, но секако целта за ПСЖ останува иста, а тоа е триумф во најелитото натпреварување. Поради тоа за „светците“ ќе биде огромен неуспех ако не ја минат групната фаза, а во ваква група тоа нема да биде чудо, па поради тоа секој бод е важен. Иако е фаворит во овој меч и ќе направи се за да ги освои трите бода, сепак нема да биде лесно бидејќи Милан е гигант кој никогаш не смее да се потцени особено во ЛШ. Донарума за прв пат ќе игра против Милан и го очекува пеколен пречен на „Сан Сиро“, а тоа може да биде хендикеп за тимот бидејќи младиот голман е познато дека прави грешки кога е под притисок.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел, поинаков од тој во Париз и конечно Милан да покаже дека знае да игра дерби натпревари. Веруваме дека ќе биде возбудлив меч со многу голови.

ТИП:

Милан – ПСЖ – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*