ТИП НА ДЕНОТ (06.11.2023, 21:00) ТОТЕНХЕМ – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а фокусот секако ќе биде на дербито од Премиер лигата помеѓу Тотенхем и Челзи.

Тотенхем најпријатно изненадување сезонава

Минатата сезона за Тотнхем беше разочарувачка бидејќи Спарси завршија на осмото место на табелата, па нема да игра во Европа оваа сезона. За нов тренер беше наместен Постекоглу, замиа првата ѕвезда Хари Кејн, а не беше доведена адекватна замена, па очекувањата од Тотенхем оваа сезона не беа големи. Меѓутоа, Спарси изненадуваат оваа сезона, играат одлично, делуваат како балансиран тим и се уште се без пораз сво Премиер лигата. Пред почетокот на колото се наоѓаа на првото место на табелата, па секако апетитите пораснаа во клубот после добрите партии. Тотенхем игра одлично и против фаворитите, а предност секако ќе биде домашниот терен. Сигурно ќе сакаат повторо да се вратат на првото место, па ќе направат се за да ги освојат трите бода.

Челзи разочарува повторно

Минатата сезона беше една од најлошоте во поновата историја на Челзи, па тимот претрпе големо промени ова лето. Пристигна нов тренер, дојдоа нови засилувања, па очекувањата секако беа многу големи. Меѓутоа, „сините“ разочаруваат и оваа сезона и моментално се наоѓаат на средина од табелата. На последните пет меча претрпеа два порази, а особено болен е тој минатото коло од Брентфорд на домашен терен. Овој тим секако дека има квалитет да почне да се искачува на табелата, но се уште не може да најде вистински баланс, а ова секако не е натпревар за пробување нешто ново. Ова е најтешкото гостување оваа сезона во Англија, но Челзи сигурно нема лесно да се предаде. Меѓутоа, како што стојат работите „сините“ ќе треба да бидат задоволни и со освоен бод.

Очекување

Тотенхем е благ фаворит, но дерби натпреварите се секогаш неизвесни и непредвидливи.Ова е дуел на два тима кои играат отворен фудбал, па очекуваме голови на двете страни.

ТИП

Тотенхем – Челзи – ГГ @1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*