ТИП НА ДЕНОТ (05.11.2023, 20:45) ФИОРЕНТИНА – ЈУВЕНТУС

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Фиорентина и Јувентус.

Фиорентина игра одлично сезонава

Фиорентина оваа сезона игра одлично и е најпријатно изненадување во Серија А. „Виолетовите“ одлично ја отворија сезоната, но на последните две кола запишаа два порази. Минатото коло против Лацио доживеаа несреќен пораз буквално во последната минута со гол од пенал. Треба да се напомене дека претходно доживеаа шокантен пораз од Емполи. На претходните пет меча Фиорентина имаше четири победи и само едно реми, па поради тоа поразот од Емполи е големо изненадување. Меѓутоа, Фиорентина славеше на гостувањето во Неапол протиив шампионот, па сега самодовербата во тимот е голема. За фиренца ова е најголемо дерби сезоната и мотивот против Јуветус е секогаш голем. Домашниот терен и преполниот стадион сигурно ќе биде голема предност, па Фиорентина ќе направи се за да дојде до позитивен резултат на овој меч.

Јувентус се мачи, но победува

Јувентус се соочува со големи проблеми оваа сезона. Најпрво беше суспендиран Погба, а потоа и Фаџоли, па тоа сигурно влиаеше на тимот. Меѓутоа, Јувентус игра според очекувањата, па и покрај негирањата од Алегри сигурно главна цел оваа сезона за „бјанконерите“ ќе биде Скудетото. Победата над Милан му даде на тимот голема самодоверба и се искачи на второто место на табелата. Сепак, впечатокот е дека тимот се уште не е балансиран, се мачи во секој натпревар, но ја постигнува целта и остварува победи. Неиграњето во Европа сигурно ќе биде голема предност за Јувентус оваа сезона, но се уште не се знае точно потенцијалот на овој тим. Ова ќе биде сериозен тест бидејќи по традиција ова е тешко гостување за Јувентус.

Очекување

По традиција дуелите на Фиорентина и Јувентус се неизвесни и ги одлучуваат мали детали. Веруваме дека така ќе биде и овој пат и дека ќе има голови на двете страни.

ТИП:

Фиорентина – Јувентус –ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*