ТИП НА ДЕНОТ (04.11.2023, 18:00) АТАЛАНТА – ИНТЕР

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Аталанта и Интер.

Аталанта според очекувањата оваа сезона

Аталанта веќе е стандар во Серија А изминатите сезони, но треба да се напомене дека минатата сезона ја завршија под очекувањата. Ова лето направија промени во тимот и до сега резултатите се според учекувањата. Аталанта моментално на 4-то место на табелата и игра одлично во последно време, на последните пет меча има три победи, едно реми и еден пораз. Ова е еден од најважните натпревари за „Божицата“ и прв голем тест за овој тим.Со евентуална победа на овој меч може да биде пресвртница во сезоната и Аталанта ќе најави кандидатура за висок пласман. Домашниот терен секако ќе биде предност, па тимот на Гасперини сигурно ќе сака да запише позитивен резултат и да остане непоразен.

Сериозен тест за тимот на Инзаги

Интер направи многу промени во тимот ова лето, но на одличен начин ја отвори сезоната со пет победи во првите пет кола. „Нероаѕурите“ доведоа адекватни засилувања и покажаа дека и оваа сезона ќе бидат едни од главните фаворити за победа. Меѓутоа, тимот на Инзаги потоа направи два кикса, па го испушти лидерското место. Во изминатите две кола остварија две победи и ги искористија киксовите на Милан, па се врати на лидерскотто место. Секако дека главната цел на „нероаѕурите“ оваа сезона ќе биде Скудетото, но тимот игра одлично и во ЛШ. Што се однесува до нападот тука имаше најголеми промени и се чини дека нападот оваа година е послаб и во главно работите зависат од Лаутаро, но Турам исто така одлично се вклопи во тимот. Ова по традиција е едно од најтешките гостувања, па со победа на овој меч „нероаѕурите“ ќе дадат јасен сигнал во лигата, но тоа воопшто нема да биде лесно.

Очекување

Дерби натпреварите се секогаш непредвидливи и ги одлучуваат мали детали. Очекуавме отворен меч со голови на двете страни.

ТИП:

Аталанта – Интер –ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*