ТИП НА ДЕНОТ (31.10.2023, 18:00) СЕНТ ПАУЛИ – ШАЛКЕ 04

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од германскиот Куп помеѓу Сент Шаули и Шалке.

Сент Паули игра одлично

Сент Паули игра одлично оваа сезона и успеа да го сочува првото место на табелата во Цвајта. Тимот е лидер на табелата со два бода повеќе од градскиот ривал Хамбургер и целта оваа сезона секако ќе биде пласман во Бундеслигата. Навивачите долго чекаат да го видат својот тим во елитата, каде последен пат играше во 2011 година. Минатата сезона одлично ја почнаа сезоната, но во пролетниот дел имаа голем пад на формата. Сигурно Купот нема да го остават на страна и имаат цел да стигнат што е можно подалеку, а сега имаат противник од свој ранг па сигурно ќе сакаат да се пласираат во следната фаза. Домашниот терен може да биде голема предност.

Шалке игра лошо, но…

Минатата сезона Шалке испадна од Бундеслигата и сега повторно игра во Цвајта. Впечатокот е дека овој тим е силен за втора лига, но слаб за прва лига, па така е и оваа сезона. Целта секако ќе биде експресно враќање во елитата, но тимот игра катастрофално и моментално се наоѓа во зоната за испаѓање. Минатото коло кончено дојдоа до победа после серијата на порази, па се чини дека големиот Шалке конечно се разбуди. Според квалитетот сигурно се очекува да почне да се искачува на табелата, но тешко дека ќе може да дојде до врвот. Иако приоритетот е секако лигата, сепак, според традицијата и историјата на клубот никако не смее да се отпишува ниту во Купот.

Очекување

Според формата и квалитетот домаќинот е сигурно фаворит на овој меч, но Шалке никогаш не треба да се отпишува бидејќи знае да изненади. Очекуваме отворен меч со голови на двете страни.

ТИП:

Сент Паули – Шалке –ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*