ТИП НА ДЕНОТ (26.10.2023, 21:00) РОМА – СЛАВИЈА ПРАГА

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот се натпреварите од групата фаза во европските натпреварувања, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Лига Европа помеѓу Рома и Славија Прага.

Рома го сака првото место во групата

Според квалитетот на тимот Рома е секако фаворит во оваа група, па сака да заврши на првото место, а ова е дуел со главниот конкурент. „Волчицата“ иако лошо ја отвори сезоната во Серија А, сепак во Лига Европа игра одлично и стартуваше со две победи. Мурињо изминатите две сезони покажа дека знае да игра во Европа и стигна до две финалиња, па сигурно целта и оваа сезона е иста. Рома е фаворит на овој меч, домашниот терен ќе биде голема предност, па ако го сака лидерското место во групата нема право на кикс.

Славија Прага игра одличо

Славија оваа сезона игра одлично и има големи амбиции. Во домашното првенство нема пораз и се бори за шампионската титула. Во Лига Европа исто така стартуваше одлично со две победи и моментално е лидер во групата. Славија не би требало да има проблем да ја мине групната фаза, па ќе води дуел со Рома за првото место во групата. Пораз на Олимпико сигурно нема ништо да промени во плановите на овој тим, па ќе доаѓа во Рим да се надигрува и да се обиде да освои бодови. Славија игра отворен, напаѓачки фубдал и има ефикасен напад, па во првите два меча во ЛЕ постигна осум гола, а не прими ниту еден.

Очекување

Дуел на два тима кои сакаат да се надигруваат, а тоа е предуслов за возбудлив меч со голови на двете страни. Рома е фаворит, но Славија сигурно нема лесно да се предаде.

ТИП:

РОМА – СЛАВИЈА ПРАГА –3+ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*