ТИП НА ДЕНОТ (20.10.2023, 20:30) БОРУСИЈА ДОРТМУНД – ВЕРДЕР БРЕМЕН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Бундеслигата помеѓу Борусија Дортмунд и Вердер Бремен.

Борусија повторно ја сонува титулата

Борусија Дортмунд минатата сезона на драматичен начин ја загуби титулата во Бундеслигата, но очигледно разочарувањето е позади нив. Тимот игра одлично во последно време, особено на домашен терен. Оваа сезона нема пораз во Бундеслигата и на последните пет меча запиша четири победи, па во моментов е само на два бода од лидерот Баер Леверкузен. Борусија веќе долго време нема пораз на домашен терен во сите натпреварувања, па поради тоа е фаворит на овој меч. Добрата вест е што Хумелс и Сабицер се опоравија од повредите и ќе бидат спремни за овој меч, додека тренерот нема да може да смета само на Мукоко и Мение.

Вердер игра очајно на гости

Вердер лошо ја отвори сезоната и после седум одиграни кола запиша дури пет порази, па моментално се наоѓа на 14-то место и е многу блиску до зоната за испаѓање. Главна цел на тимот од Бремен ќе биде обезбедување на опстанок во елитата, но тоа нема да биде воопшто лесно бидејќи конкуренцијата е голема. Вердер ќе мора што побрзо да ја поправи формата, особено на гости каде игра очајно. Оваа сезона Вердер беше поразен на сите гостувања, а сега му гостива на еден од најголемите фаворити и тешко ќе дојде до бодови. Додатен проблем за тренерот ќе бидат отсуствата на некои важни играчи како Кеита, Дуда и Старк.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на домаќинот и веруваме дека Дортмуд ќе оствари лесна победа изразена со повеќе голови.

ТИП:

Борусија Дортмунд – Вердер Бремен – 3+ @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*