ТИП НА ДЕНОТ (19.10.2023, 23:59) ПАЛМЕИРАС – АТЛЕТИКО МИНЕИРО

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од бразилската Серија А помеѓу Палмеирас и Атлетико Минеиро.

Палмеирас нема право на кикс

После двете последователини титули во Копа Либертадорес, Палмеирас минатата сезона на убедлив начин ја освои титулата во Бразил. И оваа сезона целта на „зелените“ е иста, со посебен акцент на Копа Либертадорес, каде овој тим доминира изминатите години. Меѓутоа, во бразилската Серија А Палмеирас моментално се наоѓа на 4-то место и во последно време игра многуи лошо. Имено, запиша три порази на последните три меча, нешто што на овој тим не му се случило долго време. Лидерот Ботафого веќе има голема предност, но борбата на Палмеирас до крајот ќе биде пласман во Топ 4 и обезбедување на „билет“ за Копа Либертадорес. Тоа нема да биде воопшто лесно бидејќи конкуренцијата е голема, па поради тоа Палмеирас нема повеќе право на киксови.

Минеиро се бори за билет за Копа Либертадорес

Примарна цел на Атлетико Минеиро ќе биде обезбедување на пласман во Копа Либертадорес. Моментално тимот се наоѓа на 9-то место на табелата, но заостанува само 4 бода од местата кои водат во КЛ. Оваа година Минеиро учествуваше во најквалитетното натпреварување во Јужна Америка, но стигна само до осминафиналето, каде беше елиминиран токму од Палмеирас. Во последно време Хулк и другарите влегоа во одлична форма и имаат три победи едно реми и еден пораз. Ова по традиција за Минеиро е едно од најтешките гостувања, каде ретко освојуваат бодови. Меѓутоа, бодовите на тимот воден од Сколари им се потребни, па сигурно нема лесно да се предадат.

Очекување

Квалитетот и традијата се на страната на Палмеирас, па веруваме дека ќе го искористи домашниот терен и ќе ги освои трите бода.

Предлог

ПАЛМЕИРАС – АТЛЕТИКО МИНЕИРО – 1 @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*